Logo Vodáci

Vodáci Hronov

Přihlásit

Salza - kurz cvičitelů vodní turistika


Salza_2010_001

Řeku Salzu v Rakousku znají hronovští vodáci velmi dobře, pravidelně se na ni vrací. Poslední návrat k ní byl ale netradiční. Hronovští Lotři společně s o.s. Vodáci Hronov pro své dospělé členy, vedoucí a instruktory uspořádali ve spolupráci s Jardou Česnekem školení instruktorů vodní turistiky. A tak všichni účastníci museli několik večerů před odjezdem na řeku trávit psaním seminární práce na téma „Příprava a vedení vícedenní akce na vodě“.

 

 

Středa 1. září 2010. U loděnice nakládáme autobus a vyvazujeme lodě na vlek. Konečně odjíždíme směrem na České Budějovice. Tady u USD v Českém Vrbném přespíme a čekáme na telefonát od Jardy Česneka, kde se nakonec kurz uskuteční. Hladina řeky Salzy právě kulminuje na 290 cm (optimální stav pro sjezd řeky je 150 cm). Po večerním telefonátu na Moravu je rozhodnuto, zítra v 10 hod začíná kurz instruktorů ve Wildalpenu.

Ve čtvrtek ráno odjíždíme směr Rakousko a po 4 hod jízdy jsme ve Wildalpenu. Po krátkém přivítání s Jardou Česnekem následuje převlečení do neoprenu a odjezd pod vesnici Guswerg. Jarda Česnek zde na břehu Salzy oficiálně zahajuje školení instruktorů.

Zahájení kurz.

 

Po krátké teoretické části předává slovo Honzovi Česnekovi,  který má na starost vodáckou část kurzu. Rozdělujeme se na dvě skupiny (kajaky a deblkanoe) a vyrážíme na řeku, která má na vodočtu 225 cm. Cestou do Wildalpenu (která nám trvala poctivých 6 hodin pádlování) trénujeme vjezdy do vracáků a výjezdy do proudu. Přitom nás z vody sleduje Honza a ze břehu přísný pohled Jardy. V kempu dostáváme hodinu na uvaření večeře a následuje večerní přednáška o právních aspektech vedení vodáckých akcí.

V pátek ráno pokračuje kurz vodáckou částí. Nasedáme do autobusu a vyjíždíme nad Wildalpen. Odtud pádlujeme až do Palfau. Cestou nás opět Honza nutí vymetat každý vracák, poctivě projíždět každou vlnu a peřej. Večer opět přednášky a na závěr písemná část zkoušek.

Salza_2010_003

Sobotní ráno. Jen velmi neochotně se oblékáme do mokrých a studených neoprénů a jdeme si prohlédnout trasu a sestavu sjezdu pro závěrečné zkoušky. Honza nám na kajaku předvádí to, co musíme zvládnout pro úspěšné absolvování kurzu. A protože trasa samozřejmě vede přes pověstný válec ve Wildalpenu, moc se nám do lodí nechce. Nakonec první nasedají kajakáři a zkoušky začínají.

Salza_2010_004

 

 

Někomu se povedlo zvládnout sestavu hned napoprvé, někteří se museli vrátit nad vlnu k opakování. Nakonec jsme to ale zvládli všichni, a tak jsme tentokrát ze Salzy odjížděli jako úspěšní absolventi kurzu.

Kurz úspěšně absolvovalo všech 14 účastníků.